Historie kapely

Kapela vznikla tak, že nekdy v listopadu 2002 sem přišel za Vlastikem Ondrú, který byl v té době naším pedagogem na základce a zároveň vedúcím súboru Kuřátko s návrhem, že by nebylo zlé, kdybysme v Bánově měli svoju vlastní cimbálovů nebo aspoň hudeckú muziku. Myslím, že sem ho s tým dokonale zaskočil a uvedl do rozpaků. Zeptal sa mňa: „Kdo by tam s tebú jako hrál?“ odpověděl sem: „No přeca já na husle a Jara Hrbáč, ten také umí na husle, kontrovali by nám Vašek Mahdal s Vojtú Králem, enom jich někdo mosí naučit hrát na husle a Michala Dalajku sem přemluvil, aby s nama hrál na basu. Problém je, že na ňu taky eště nikdy nehrál. Ináč mu basu pošťá školník. Akorát cimbál nebude.“
Tak sme začali zkúšat v tejto sestavě jako kapela. Vlastik nám domlúvil jako vedúcího Zdeňu Staška, primáša Mladých Burčáků. První zkúška sa uskutečnila 18.února 2003 na bánovskej škole. Zkúšali sme odděleně. Zvlášť doprovody a zvlášť já s Jarkem na husle. Poprvé sme společně zahráli verbuňk U bánovskej boží muky. Pak sme celú dobu pilně cvičili a poprvé sme vystúpili 14.prosinca 2003 ve škole na Vánoční akademii. Sklidili sme tam veliký úspěch. Pak sme vystupuvali všady možně po boku Kuřátka. Neměli sme svúj název, a tak nám všeci říkali hudecká muzika Kuřátka.
Veliké zlomy ve struktúře nám začaly vznikat až v roce 2006, kdy s nama přestal hrát Vojta a taky Zdeňa už tak často nejezdil. Začali sme upadat. Stala su ale také věc, kterú považuju za to nejlepší co sa nám kdy stalo – přibyla k nám nadějná to cimbálistka Verča. Začali sme taky zkúšat ve vlastní zkušebně. Zasej sme sa vzchopili.
V dnešní době za nama Zdeňa prakticky nejezdí, a tak sa jich snažím trénovat sám. Vašek Mahdal též odešel. Osamostatnili sme sa taky od Kuřátka, díky kterému sme vlastně vznikli a snažíme sa zdokonalovat a ukazovat sa světu. Začíná sa nám rozvíjat taky úzká spolupráca se súborem Kohútek.

Tomáš Beníček